Gjykata liron 7 protestuesit e opozitës

20:30 | 30/03/201920:300

Gjykata e Tiranës ka lënë të lirë 7 protestuesit e opozitës që u arrestuan ditën të premten. Prokuroria kërkoi arrest me burg për 5 protestues dhe për dy të tjerë detyrim paraqitjeje, por kërkesa u rrëzua nga gjyqtari Erion Bani.

Gjykata e Tiranës liroi 7 protestuesit e opozitës të arrestuarit të enjten për manifestimin para Parlamentit. Të arrestuarit, u akuzuan vetëm, për kundërshtimin e punonjësit të policisë, ndërsa për dy akuza të tjera, sipas gjykatës, nuk ekziston dyshimi se janë konsumuar, si “pjesëmarrje në tubim të paligjshëm” dhe “prishje e rendit dhe qetësisë publike”.

Ky është vendim i gjyqtarit  Erion Bani, i cili kërkoi lirimin e menjëherë nga qelitë për të 7 ndaluarit. Më herët prokurori, Erjon Shqarri, kërkoi për 5 protestues “Arrest në burg”, dhe dy protestues,  të  cilët janë  student kërkoi “Detyrim paraqitje”.

Për avokatët arrestimi ishte i paligjshëm nga uniformat blu, pasi nuk u provua sipas mbrojtës që ata të kenë dhunuar apo dëmtuar institucionet e rëndësisë së veçantë që përbën vepër penale. Në total u proceduan 28 protestues të cilët do të hetohen në gjendje të lirë, ndërmjet tyre edhe sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Gazment Bardhi, i cili ishte edhe organizatori i protestës./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono