Gjykata lë në burg 4 nga 14 protestuesit e opozitës

17:58 | 19/03/201917:580

Gjykata e Tiranës vendosi që të lërë në burg 4 nga 14 të arrestuarit e protestës se opozitës, që u zhvillua më 16 Mars përpara  Parlamentit. Ata akuzohen për “Organizim dhe pjesëmarrje në grumbullime dhe manifestime të paligjshme”, “Kundërshtim me dhunë të punonjësit të policisë”,  “Prishje të rendit dhe qetësisë publike”.

Gjykata e Tiranës vendosi të lërë në arrest me burg 4 nga 14 personat e arrestuar pas protestës së opozitës më 16 Mars, ndërsa për 10 të tjerë caktoi masën detyrim paraqitje. Të arrestuarit mohuan akuzat e ngritura ndaj tyre, ndërsa avokatët thanë se do të bëjnë ankimim në apel.

Gjyqtari Kujtimi Vraniçi pasi dëgjoi të dyja palët vendosi:

Në masën “Arrest me Burg”

Gazmir Bekshiu

Aldi Spaho

Ermir Bruka

Pal Daija

Në masën “Detyrim për Paraqitje”

Edison Tahiri

Klajdi Poci

Denaldo Buzi

Eduard Buzi

Elidon Buzi

Florian Zeneli

Jeton Spahiu

Ali Bruci

Kevin Kastrati

Flamur Rraja

Ata akuzohen për 3 vepra penale, “organizimi dhe pjesëmarrja në grumbullime dhe manifestime të paligjshme”, “kundërshtim me dhunë të punonjësit të policisë”, “prishje të rendit dhe qetësisë publike”. Në kërkim nga policia janë 7 persona, pjesëmarrës në protestë. Gjatë zhvillimit të seancës organi i akuzës i përfaqësuar nga Artan Lulo kërkoi të vlerësohet si i ligjshëm arrestimi në flagrancë dhe për 14 të arrestuarit të caktohet masa e sigurisë arrest me burg. Prokurori Luli i paraqiti gjykatës provat filmike, mbi të cilat i ka bazuar akuzat, më konkret për Pal Daijn.

Një ditë pas protestës së 16 Marsit policia procedoi penalisht 33 persona për dhunën e ushtruar në protestën para parlamentit të Shqipërisë. Për protestën, në gjendje të lirë policia procedoi edhe Sekretarin e Përgjithshëm të Partisë Demokratike, Gazmend Bardhin, njëherazi edhe organizator i protestës, pasi policia ishte njoftuar për zhvillimin e protestës vetëm përpara Kryeministrisë dhe jo përpara parlamentit. Po ashtu, hetim në gjendje të lirë u vendos edhe për ish-deputetin e PD, Luan Baçi, dhe djalin e tij./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono