Gjykata Kushtetuese përsëri në “ngërç” | Ilir Meta nuk zgjedh anëtarin e dytë të Kushtetueses

13:34 | 07/11/201913:340

Gjykata Kushtetuese hyn sërish në ngërc. Presidenti i Republikës, një ditë përpara se ti përfundonte afati, ka kthyer pas vakancën e tij të dytë, duke i kërkuar Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, të pezullojë procesin.

Sic ka mësuar ABC News, në një letër prej 15 faqesh, drejtuar Kuvendit, Avokatit të Popullit dhe  KED-së, Presidenti kërkon që të respektohet radha e Kushtetutës dhe, ai të zgjedhë pasi Kuvendi të ketë votuar vakancën e vetë.

Meta shkruan më letër se : “Pa një bashkëpunim KED-President-Kuvend, ky proces nuk mund të përmbyllet në përputhje me Kushtetutën.  Jam i gatshëm, si përherë, të bashkëpunoj me cdo institucion që Gjykata Kushtetuese të plotësohet sa më shpejt”,shkruhet ndër të tjera në letër./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono