Gjykata Kushtetuese, “molla e sherrit” mes qeverisë dhe presidentit

17:00 | 29/07/201917:000

Për dy ditë do të jetë gati lista përfundimtare me kandidatët që plotësojnë kriteret për të qenë anëtarë të Gjykatës Kushtetuese. E konfirmon për ABC News, Kreu i Këshilli të Emërimeve në Drejtësi Ardian Dvorani.

Dvorani bën të ditur se menjëherë pas përfundimit të verifikimeve nga KED, do të nisë intervistimin e kandidatëve, për të bërë pikëzimin e tyre.

KED ka përfunduar verifikimet për 11 nga 14 kandidatët, që garojnë për 6 vendet vakante. Mosfunksionimi i Gjykatës Kushtetuese, është shoqëruar me debat politik e publik. Presidenti dhe parlamenti kanë të drejtën e përzgjedhjes së 3 anëtarëve secili.

Për dy ditë do të jetë gati lista përfundimtare me kandidatët që plotësojnë kriteret për të qënë antarë në gjykatën kushtetuese, këtë e konfirmoi për për ABCNEËS Kreu i Këshilli të Emërimeve në Drejtësi Ardian Dvorani.

Gjithashtu Dvorani u shpreh se mënjëherë pas përfundimit të verifikimeve Këshilli i Emërimeve në Drejtësi do të nis intervistimin e kandiatëve ku do të bëhet edhe pikëzimi. KED ka përfunduar verifikimet për 11 nga 14 kandidatët që garojnë për 6 vëndet vakante.

Mosfunksionimi i Gjykatës Kushtetuese, është bërë mollë sherri mes qeverisë dhe presidentit, ku secila pale ka të drejtën për të zgjedhur 3 antarë./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono