Gjykata Kushtetuese “heq nga faqja” Besnik Muçin dhe shpall vakancën

14:52 | 22/11/201914:520

Besnik Muçi nuk do të jetë më anëtar i Gjykatës Kushtetuese sipas vendimit të djeshëm të Kolegjit të Posaçëm të Apelimit.

Duket se edhe vetë Gjykata Kushtetuese nuk është vonuar dhe fill pas këtij vendimi e ka fshirë Muçin nga faqja e saj ndërkohë që ka njoftuar Presidencën për vakancën e re.

Tashmë, procedura për zgjedhjen e anëtarit të ri që do të zëvendësojë Muçin nis sërish.

Gjatë mesditës së sotme, Meta priti Muçin në Presidencë duke i kërkuar ndër të tjera që të heqë dorë nga kërkesa që të jetë Gjykata Kushtetuese ajo që do të vendosë për mandatin e tij.

Por, duket se me këtë veprim të fundit duke shpallur vakancën, gjykata ka njohur vendimin e KPA duke i kërkuar Metës nisjen e procedurave për zëvendësimin e Muçit.

Gjykata ka fshirë Muçin gjithashtu edhe nga faqja e saj duke mbetur me vetëm katër anëtarë. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono