Gjykata gjobit Luçiano Boçin

16:28 | 08/04/201916:280

Gjykata Penale e Tiranës ka mbyllur procesin gjyqësor midis ish-ministres së Arsimit, Lindita Nikolla, si e dëmtuar akuzuese dhe  të akuzuarit Luçiano Boçi. Gjykata deklaroi fajtor të veprës penale të fyerjes dhe shpifjes ish-deputetin e PD, duke e gjobitur me 70.000 lekë.

Ish-ministrja Nikolla ngritit paditi për ish-deputetin Luçiano Boçi, pas akuzave që bëri demokrati Boçi për shkelje në tenderin për dëftesat e shkollave 9-vjeçare. Luçiano Boçi e akuzonte Nikollën për favorizim në tendera dhe korrupsion, pasi kishte vonesa në printimin e dëftesave pas një gabimi teknik për nxënësit e shkollave 9-vjeçare.

Ish-ministrja e arsimit kishte sqaruar se tenderat për dëftesat nuk zhvillohen nga Ministria e Arsimit. por nga Ministria e Brendshme, fakt ky që u pasua me kallëzimin penal në 2018-n./abcnews.a

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono