Gjykata franceze nuk lejon të pagëzohet fëmija me emrin Jihad
A new born baby takes the finger of his mother after the delivery, on September 17, 2013 at the Lens hospital, northern France. AFP PHOTO PHILIPPE HUGUEN / AFP PHOTO / PHILIPPE HUGUEN

14:25 | 17/04/2018

Një gjykatë franceze ka ndaluar dy prindër që të pagëzojnë fëmijën e tyre me emrin Jihad, kjo sepse sipas gjykatësit emri mund të ketë pasoja negative në jetën e fëmijës.

Vitet e fundit termi xhihad është kthyer eksluzivisht në një sinonim të terrorizmit dhe atentateve. Por kuptimi i vërtetë i fjalës ka të bëjë me përpjekjen dhe luftën për të arritur objektivat në jetë. Një çift francez dëshironte të pagëzonte fëmijën e tyre me këtë emër, por për gjykatën e Tuluz kjo nuk mund të ndodhë pasi emri Jihad mund të ketë pasoja negative në jetën e fëmijës.

Sipas ligjeve franceze, prindërit mund të zgjedhin për fëmijët e tyre emrin që preferojnë me kusht që të mos i shkaktojë dëm fëmijës. Edhe pse në të vërtetë fjala nuk ka një domethënie negative, autoritetet vendosën të ndalojnë përdorimin e këtij emri. Sipas mediave franceze tashmë prindërit me urdhërin e gjykatës do të ndryshoojnë certifikatën e lindjes dhe të zëvendësojën emrin Jihad me Jahid./abcnews.al
Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono