Gjykata e Apelit të Hagës refuzon ekstradimin e Arben Frrokut

17:05 | 12/02/201917:050

Një Gjykatë Apeli në Hagë në Holandë ka refuzuar ekstradimin e biznesmenit Arben Frroku në Shqipëri. Vendimi në favor të Frrokut, i dënuar përjetë për vrasjen e kryekomisarit Dritan Lamaj, u konfirmua për “ABCnews” nga avokati i tij në Shqipëri, Tonin Prendi. Sipas avokatit një gjykatë e shkallës së dytë në Hagë, Holandë, la të pandryshuar vendimin e marrë nga Shkalla e Parë për mosekstradimin e Frrokut. Vendimi nuk është arsyetuar, por në gjykim Frroku ka kërkuar të mos ekstrdohet, pasi në Shqipëri i rrezikohet jeta. Njëkohësisht ai ka pretenduar se gjyqi ndaj tij ka qenë i paragjykuar dhe i ndikuar nga politika. Biznesmeni qëndron në Holandë nga viti 2016, kur u arrestua për llogari të dënimit të marrë në Shqipëri. Vendimi i fundit, i hap rrugë lirimit të tij, ndërkohë që një vendim i formës së prerë në Shqipëri e ka dënuar përjetë./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono