Gjurmë akullnajash në Afrikë

09:02 | 11/02/201909:020

Gjenden gjurmë akullnajash antike në shkretëtirën e Namibisë. Aty ku rreth 300 milionë vjet më parë, kur Afrika e Jugut ishte e bashkuar me Amerikën e Jugut, kishte hapësira pafund akullnajash, ndoshta më tepër se Antarktida e sotme. Lajmi që mbërrin pas studimeve të gjeologëve të Universitetit të West Virginia Graham Andrews dhe Sarah Brown dhe është publikuar në revistën e e Akademisë amerikane të Shkencave “Plos One”.

Sipas studiuesve bëhet fjalë për epokën Palezoike dhe ndryshimet që e kanë pasur atë periudhë kanë qenë të shumta. Sipas studimeve të tyre mbi gjurmët në masivet shkëmborë kanë arritur në konkluzionin se në këto zona ishin krijuar akullnaja antike që lëviznin shpejt në atë peizazh të atëhershëm vullkanik, duke avancuar me rreth 800 m në vit.

Klan Plus

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono