Gjumi i keq mund t’ju shëndoshë

19:27 | 28/09/201919:270

Vetëm katër net me pak orë gjumë mund të bëjë që të shtoni në peshë. Është ky përfundimi i një studimi të ri.

Problemet me gjumin njihen për efektet negative që kanë në metabolizmin tonë herë pas here. Sipas ekspertëve vetëm pak ditë me probleme të gjumit, mund t’i bëjë disa njerëz të ndihen të pangopur pasi kanë ngrënë.

Në studim u morën 15 meshkuj të shëndetshëm. Në disa prej netëve që kaluan në laborator, këta persona fjetën jo më shumë se 5 orë. Shumica e tyre thanë se ishin të pangopur kur kishin fjetur pak orë gjumë.

Pas analizave të gjakut të këtyre u zbulua se kishin nivel të lartë të insulinës. Kjo tregon që trupi mund t’i marrë yndyrnat më shpejt, çka mund të pasojë me shtim në peshë.

Drejtuesja e studimit, Kelly Ness, tha se pagjumësia në një periudhë të gjatë kohore mund të shkaktojë probleme serioze për shëndetin e njerëzve./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono