Gjonaj: Profesionet e lira, mangësi totale, po marrim masa për rregullim e mbikëqyrje

20:11 | 02/04/2019

Ministria e Drejtësisë ka ashpërsuar masat për rregullimin, mbikëqyrjen dhe inspektimin e profesioneve të lira. E ftuar në studione Mbrëmje në ABC News ministrja Etilda Gjonaj politikat për profesionet e lira që janë Dhoma e Avokatisë, Dhoma e Noterisë dhe Përmbarimit, janë në fokus të institucionit që ajo drejton.

“Profesionet e lira janë në fokus të Ministrisë së Drejtësisë, por Ministria ka një rol të rëndësishëm në rregullimin e këtyre profesioneve, por ka pasur mundësi të theksuar nga Ministria, i cili është mbikëqyrësi i deleguar, i cili kërkon një kontroll të dytë dhe në këtë formim legjislativ jemi në proces reformimi institucional, por forcohet sektori i inspektimit në Ministri për rregullimin e akteve nënligjore që kanë qenë në mangësi totale, regjistri i noterisë ka pasur problematikë të theksuar. Po marrim masa për mbikëqyrjen dhe rregullimin dhe veprimtaria e dhomave që duhet të ushtrojnë me përgjegjshmëri funksionet që u ka dhënë ligji”.

E pyetur nëse ka penalitete Gjonaj thotë se forcimi i inspektimit do e përcaktojë atë.

“Po, pjesa e tretë është inspektimi, forcimi i inspektimit dhe duke përcaktuar mirë sesi do jetë procedura e inspektimit ku një pjesë prej tyre kanë përfunduar dhe ne po e drejtojmë fokusin tonë”.

Duke sjellë në vëmendje vrasjen e avokatit në Elbasan, Ministrja e Drejtësisë theksoi se do të ketë ashpërsim të Kodit Penal për vrasjet për shkak të detyrës.

“Nëse ka një vrasje për shkak të detyrës e bën të duhur marrjen e masave për ushtrimin detyrës ne si mazhorancë po ndërmarrim nismë për ashpërisnim e Kodit Penal kur ka goditje për persona që goditen për shkak të detyrës”.

Gjonaj theksoi se janë forcuar mekanizmt për të hyrë dhe ushtruar profesionin.

“Po rregullojmë atë pjesë që është e parregulluar. Ata që nuk kalojnë vetingun mos ushtrojnë profesionin e avokatit

Janë forcuar mekanizmt për të hyrë dhe ushtruar profesionin. Sot ka filtra që duhet të kalojnë testim trajnim një vjeçar dhe më pas deri në emërim”.

/abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono