Gjonaj “përcjell” në Itali Nezar Seitin

10:26 | 25/01/201810:260

Megjithëse vuante një masë sigurie “arrest në burg” të Gjykatës për Krimet e Rënda, Nezar Seiti, i dyshuar si financier i grupit të Habilajve u ekstradua në Itali. Ekstradimi i tij është miratuar nga ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj, për llogari të një urdhër-arresti të lëshuar ndaj tij nga gjykata e Katanias në 12 Tetor 2017. Ndërkohë, Seiti ka llogari të hapura edhe me drejtësinë shqiptare. Ai po hetohet për akuzën e “trafikut të narkotikëve”.

Për ekstradimin nuk kanë pasur dijeni prokurorët e Krimeve të Rënda dhe as avokati i tij mbrojtës, Detar Hysi. Ky i fundit është vënë në dijeni nga vetë klienti, pak para se ai të shoqërohej drejt Rinasit. Nga ana tjetër vetëm pak ditë më parë, gjykata zgjati afatin e hetimit për Seitin me 3 muaj të tjerë.
I akuzuari i autoriteteve italiane si personi që kujdesej për financat e Habilajve u transportua në masa të forta sigurie nga paraburgimi “313” deri në aeroport, bazuar në urdhërimin e Ministrisë së Drejtësisë, ku iu është dorëzuar autoriteteve të Interpol Romës. Avioni me të në bord u ngrit nga pista rreth orës 12:20.

Përmes një njoftimi për shtyp të shpërndarë për median në orët e mbrëmjes, Ministria e Drejtësiësë, këmbënguli se në rastin në fjalë janë ndjekur me përpikmëri të gjitha procedurat e parashikuara në ligj dhe Konventës Europiane të Ekstradimit. Ministria theksonte se kishte miratuar ekstradimin, pasi nuk kishte patur asnjë informacion apo akt tjetër procedurial nga Prokuroria e Përgjithshme si dhe nga gjykata për ekzistencën e ndonjë pengese të mundshme ligjore për ekstradimin e Seitit.

Vendimi gjyqësor që lejoi ekstradimin e Seitit mori formë të prerë në 29 dhjetor të vitit të kaluar. Ai u arrestua ne tetor 2017 në Babicë të Vlorës në një operacion, ku u kapën 4 ton kanabis, që dyshohet se i përket grupit të Habilajve./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono