Gjonaj në Provokacija për punësimin në burgje dhe SPAK

22:18 | 18/01/2019

Denoncimi i Zërit të Amerikës në lidhje me paligjshmërinë e rekrutimit të punënonjësve në burgje është diskutuar në studion e Provokacijas me Ministren e Drejtësisë Etilda Gjonaj. Sipas saj konkluzioni është i paanalizuar.

“Ajo që më ka shqetësuar është konkluzioni i paanalizuar i këtij procesi rekrutimi. Ka kontaktuar me persona që kanë qenë pjesë e përgjimeve dhe asnjëherë me Ministrinë e Drejtësië për të marrë opinion për këtë proces”.

Ministrja e Drejtësisë shprehu gatishëmrinë e institucionit që drejton për të  vënë në dispozicion dosjen ndaj gazetarëve për të investiguar.

Sa u takon ndërhyrjet të deputetëve në punësimin e punonjësve, Gjonaj e quan legjitime, për aq kohë sa nuk cënon cilësinë e rezultatit dhe i shërben qytetarit që përfaqëson.

“Duke patur në konsideratë që qytetarët të ndryshëm interesohen për raste dhe kërkesa dhe them se ndërhyrja e deputetëve është legjitime kur ata interesohen, e rëndësishme është mos cënohet cilësia e rezultatit”.

Sipas saj referuar edhe listave të akademisë së sigurisë për testimin epunonjësve nuk mund të ndryshojnë rezultatin.

“Lista e akademisë së sigurisë me testimin duke i marrë në testim të njohurive dhe testim fizik ku nuk ndryshohen rezultatet e kandidatëve. Ky është një proces që administrohet nga Drejtoria e Përgjithshme e Burgjeve dhe mua mu desh që të normoja gjithë procedurën. Nëse bëhet me scantron është shumë e vështirë që të ndërhyhet”.

Gjonaj foli edhe për krijimin e  SPAK, i cili në thelb forcimin e shtetit të së drejtës dhei do të jetë 2 vjet në monitorim nga SHBA dhe BE për ngritjen e gjyqtarëve dhe prokurorëve.

“Monitorimi do jetë zbatimi rigoroz i ligjit dhe mosndërhyrjeve nga jashtë, të dhënieve të direktivave por për të rritur kapacitetet e prokurorëve dhe gjyqtarëve”. /abcnews.alRreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono