Gjoka: Migjeni, “dashnor” i fjalës që i dhuroi liri letërsisë moderne

16:20 | 26/08/201916:200

81 vite pa Migjenin, por forca vargjeve poetike shkruar 1 shekull më parë mbetet aktuale në çdo kohë. Studiuesi Behar Gjoka në veprën dedikuar “Migjenit”  vlerëson lirinë që i dhuroi fjalës shënjuesi i letërsisë moderne.

Edhe pse kanë kaluar 81 vite prej ndarjes nga jeta e shkrimtarit që modernizoi letërsinë shqipe Millosh Gjergj Nikolla ai mbetet ndër më të kërkuarit  në libraritë e kryeqytetit.

Sipas studiuesit Migjeni me veprën e tij ka shënuar edhe absurdin e pranimit dhe mohimit në kalvarin e sistemeve. Vargjet e thurura prej tij një shekull më parë tingëllojnë aktuale edhe sot.

Behar Gjoka i njeh meritat si poet dhe prozator, por forcën e vargut poetik e vlerëson më së tepërmi. Studiuesi Behar Gjoka i ka dedikuar veprën “Migjeni në pakohësi” dhe këtë e lidh me aktualitetin e që ai përcjell në çdo kohë.

Migjeni konsiderohet si një ndër shkrimtarët më të lexuar e më të rëndësishëm të letërsisë shqipe të shekullit të 20-të. Për epokën ishte një zë krejtësisht novator nga brendia dhe forma dhe ndikimi mbi letërsinë shqipe të kohës ishte i madh në prozë e poezi./ABC News Albania 24/7


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono