Gjobë dixhitale për drejtuesit e automjeteve që shkelin rregullat e qarkullimit

18:02 | 26/02/201918:020

Digjitalizimi i policise rrugore është e vetmja mënyrë, që të ulen aksidentet me vdekje në Shqipëri. Kështu u shprehën Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj dhe Drejtori i policisë së shtetit, Ardi Veliu, të cilët theksuan se gjobat do të vendosen në mënyrë në mënyrë dixhitale, e jo më me bllok policor.

Modernizimi i uniformave blu dhe konkretisht i policisë Rrugore është një nga objektivat më të rëndësishme për qeverinë Shqipatere, theksoi ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj.

Gjatë takimi për Tabelat e Policisë Rrugore, u theksua se shumë shphet pritet të aplikohen Targat dixhitale dhe mobile të leximit të tyre.

Sandër Lleshaj: Sot fillojmë një numër tabletash për të regjistruar elektronikisht masat administrative dhe verifikimet e automjeteve në kohë reale. Me këtë hap shënohet shkëputja përfundimater nga një mentalitet tjetër.

Ardi Veliu: Të gjitha veprimet që kryehn manualisht nga Policia Rrugore për plotësimin e masës administrative të hidhen në tablet përmes aplikacionit.

Në vitin 2018 u regjistruan 213 aksidente rrugore me pasojë vdekjen nga 378 që ishte kjo vlerë në vitin 2009, duke shënuar kështu një ulje të dukshme. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono