Gjirokastër, rrëzohet muri i kishës së Nokovës

16:00 | 25/11/201816:000

Kisha në Nokovë të Gjirokastrës mund të shembet plotësisht. Reshjet e fundit kanë dëmtuar më shumë strukturën e saj.

Themelet e kësaj kishe po lëkunden. Reshjet më të fundit kanë ndikuar për përkeqësimin e gjendjes. Është kisha ortodokse e Shën Gjergjit në fshatin Nokovë në Gjirokastër. Një kishë më shumë se 200-vjeçare.

Muri anësor i saj është shembur në dy pjesë dhe gurët kanë zënë një pjesë të mirë të rrugës që të çon për tek lagja e sipërme. Pritet një grup inxhinierësh për të vlerësuar dëmin dhe bërë studimin gjeofizik të ndërtesës.

Edhe në brendësi të kishës gjendja është e rëndë. Tavani në 50% të sipërfaqes së tij është gati në rënie e bashkë me të edhe çatia. Dy profile betoni anësore nuk po rezistojnë nga pesha. Kryeplaku i fshatit Anesti Shupuli ka kërkuar ndihmën e autoriteteve për të ndërhyrë sa më shpejt në këtë drejtim.

Kisha e Shën Gjergjit në Nokovë, daton në shekullin e 19-të dhe konsiderohet si objekt i trashëgimisë kulturore dhe hyn në listën e monumenteve të katëgorisë së parë. Ajo ka rezistuar dhe mbahet në këmbë nga investimet e pjesshme që kanë realizuar banorët e fshatit./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono