Gjilani merr kreun, Llapi shpërthen ndaj Trepça ’89

16:05 | 18/10/201916:050

Gjilani mposht me përmbysje kampionët në fuqi të Kosovës, Feronikelin dhe ngjitet momentalisht në krye. Skuadra e drejtuar nga Gentian Mezani ka triumfuar me rezultatin 1-2 dhe shkon në kuotën e 21 pikëve. Skuadra nga Drenasi humbet një tjetër takim me rivalët direkt dhe sheh t’i largohet kreut.

Jean Carioka, i cili në Superiore ka luajtur me Kukësin, realizoi në portën e Gjilanit i pari. Epërsia e kampionëve nuk zgjati shumë, pasi Franc Veliu pas një goditjeje këndi shënoi me një gjuajtje me kokë. Katër minuta më pas ishte kapiteni Ylber Kastrati që realizoi golin e fitores për Gjilanin.

Llapi gjithashtu ka marrë tre pikë të rëndësishme në shtëpi ndaj skuadrës së Trepça ’89. Merlaku befasoi ekipin nga Podujeva dhe pjesa e parë u mbyll me epërsinë e mitrovicasve. Në të dytën futbollistët e drejtuar nga Tahir Batatina reaguan, duke shënuar katër gola. Emini, Hyseni dhe dy herë Osmani i dhanë fitoren Llapit.

Fitore edhe për Dukagjinin, që ka zbritur në vendin e fundit skuadrën e Vushtrrisë. Skuadra nga Klina i është gëzuar golit të Merlakut dhe ka marrë triumfin e dytë sezonal. Gjithsesi situata mbetet e vështirë, pasi renditen në vendin e parafundit.

IPKO SUPERLIGA E KOSOVËS – JAVA 10
E premte, më 18 tetor, ora 14:00              

Dukagjini-Vushtrria 1-0
Shënues:
Merlaku 17′

Feronikeli-Gjilani 1-2
Shënues:
Carioca 73′ / Veliu 81′, Kastrati 85′

Llapi-Treppca ’89 4-1
Shënues:
Osmani 67′, 76′, Emini 71′, Hyseni 88’/ Jashari 1′

/abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono