Gjiknuri: Po punojmë për depolitizimin e Komisioneve Zgjedhore

16:03 | 24/10/201916:030

Reforma zgjedhore i vuri sot në punë të gjithë palët, edhe politikën parlamentare edhe opozitën jashtë saj. Juristët punuan të ndarë, disa në Kuvend e disa në selinë e Partisë Demokratike. Komisioni dëgjoi ekpertët për fazën e parë, dhe ju la detyrë të punojnë javët e ardhshme për depolitizimin e komisioneve.

Damian Gjiknuri tha se e mirëpret propozimin e PD-së, edhe nëse drafti sillet në Kuvend përmes OSBE-së.

Mazhoranca dhe opozita parlamentare u bënë bashkë këtë të enjten në Komisionin e Posacëm të Reformës Zgjedhore.

Mbledhja u zhvillua e mbyllur, dhe sic mësoi ABC News, opozita ka kërkuar që të mos miratohen propozimet teknike të ekspertëve, pa u vendosur më përpara ndryshimi i sistemit. Megjithkëtë, palët kanë dëgjuar propozimet e ekspertëve për pjesën e parë të ndryshimeve në Kodin Zgjedhor, kur risinë kryesore e prezantoi në përfundim Damian Gjiknuri.

Ekpertëve ju është lënë për detyrë që javët e ardhshme të punojnë për një nga rekomandimet e ODIHR, depolitizimin e administratëës zgjedhore.

Damian Gjiknuri tha se komisioni do ta pranojë dokumentin e hartuar nga opozita jashtë parlamentit, edhe nëse ata nuk vijnë fare në komision.

Rudina Hajdari u përball me një mbledhje të vështirë me kundërshtarët e saj brenda grupit parlamentar, ndaj i komunikoi publikut me vonesë këndvështrimin e saj për reformën.

Grupet e punës për reformën zgjedhore:

Sistemi zgjedhor:

-Damian Gjiknuri

-Bashkim Fino

-Myslim Murrizi

-Rudina Hajdari

-Ralf Gjoni

Pritet të shtohet edhe një nga PS.

Financimi i  partive politike:

-Blerina Gjylameti

-Klotilda Ferhati

-Arben Elezi

-Nimet Musai

Emigrantët:

-Alket Hyseni

-Adnor Shameti

-Korab Lita

-Adriatik Alimadhi

Barazia gjinore

-Vasilika Hysi

Pritet të caktohen edhe 3 anëtarët e tjerë./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono