Gjiknuri në Sarandë: Shpresojmë të ngremë një aeroport turistik

11:34 | 01/08/201811:340

Më shumë linja transporti me Korfuzin dhe në një të ardhme të afërt edhe një aeroport në Sarandë. Kështu është shprehur ministri i Infrastrukturës dhe Energjisë, Damian Gjiknuri, gjatë vizitës në disa biznese të reja hotelerie në Sarandë dhe Ksamil.

Rritja e numrit të turistëve në jug të vendit ka nxjerrë në pah kërkesën për shtim të linjave të transportit me Greqinë, madje edhe planifikimin e ndërtimit të një aeroporti në Sarandë.

Në këtë përfundim arriti ministri i Infrastrukturës dhe Energjisë, Damian Gjiknuri, në takimin me operatorë turistikë në Sarandë e Ksamil.

“Pra më shumë linja transporti me Korfuzin, pse jo në të ardhmen e afërt edhe një aeroport në Sarandë. Shpresojmë që me partneritet të huaj, të kemi mundësinë të ngremë një aeroport turistik në Sarandë. Ne po punojmë, Saranda e ka këtë mundësi dhe do të ofrojë një ekonomi shkalle të tillë që ta justifikojë bërjen e një aeroporti turistik”, tha Gjiknuri.

Sipas ministrit Gjiknuri, zgjatja e sezonit turistik do të mund të krijojë mundësinë për të gjetur edhe fuqi punëtore më të përgatitur, e cila të ofrojë shërbimet në këto zona. Në emër të qeverisë tha se investimet në zonat bregdetare kanë nisur dhe do të vazhdojnë me qëllim mbështetjen e sektorit të turizmit./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono