Gjermania do t’i vendosë çmim emetimit të karbonit

10:20 | 21/09/201910:200

Qeveria e kancelares gjermane, Angela Merkel do të vendosë çmim në emetimet e karbonit, teksa qëllimi është të arrijë synimin për klimën që deri në vitin 2030 të zvogëlohet lirimi i gazrave serrë për 55 për qind, përkatësisht të arrijë në nivelin 1990.

Pajtueshmëria për këtë pako, që pritet të kushtojë 54 miliardë Euro deri më 2023, është arritur teksa protestuesit kanë dalë në 500 qytete dhe qyteza gjermane për të kërkuar masa rreth ndryshimeve klimatike.

Çelësi i marrëveshjes është vënia e një çmimi për emetimet e dioksidit të karbonit në transport dhe ndërtesa.

Taksat në udhëtimet e distancave të gjata me tren pritet të ulen ndërkohë që do të rriten ato të transportit ajror.

“Ne nuk po jetojmë në mënyrë të qëndrueshme sot”, ka thënë Kancelarja gjermane, Angela Merkel para gazetarëve, teksa mijëra persona kanë protestuar.

Mirëpo disa protestues kanë refuzuar menjëherë këtë marrëveshje të ekonomisë më të madhe të Evropës, duke e konsideruar joadekuate. /REL

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono