Gjermani, populistët e djathtë zgjerojnë “hartën” në dy lande

10:40 | 02/09/201910:400

Ekstremistët e djathtë zgjerojnë edhe më shumë hartën e tyre në Gjermani. Partia populiste “Aleanca për Gjermaninë” ka pësuar një rritje të ndjeshme në dy landet Saksoni dhe Brandenburg, megjithëse u rendit forcë e dytë sipas rezultateve të zgjedhjeve të zhvilluara dje në këto dy lande.

Partia qeverisëse CDU vijon të ketë kryesimin në Saksoni, por me një rënie të theksuar votash. E po ashtu socialdemokratët u renditën të parët në landin e Brandenburgut. Por edhe pse te dy kryeministrat e këtyre landeve do të vazhdojnë të qeverisin, me gjasë koalicionet e tyre nuk do të mund të sigurojnë dot shumicën.

Që të dy politikanët kanë nevojë për koalicione trepartiake për të qeverisur. Por të dy kryeministrat e landeve e kanë përjashtuar kategorikisht një koalicion me Alancën për Gjermaninë. Partia populiste e djathtë, ndërkaq e ka komentuar me gëzim rritjen e saj në elektorat, duke i cilësuar zgjedhjet në dy lande si “sukses të madh”. Aleanca për Gjermaninë bën të ditur se tashmë edhe ajo do të jetë pjesë e vendimmarrjes politike. /ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono