Gjenocidi serb, fotoja e dhunimit shkakton polemika në Kosovë

22:20 | 16/05/201922:200

Fotoja e një vajze kosovare të dhunuar nga ushtarët serbë gjatë luftës ka shkaktuar debate në Parlamentin e Kosovës, ku do të votohej një rezolutë për krimet e luftës.

Debat i gjatë dhe i ashpër është zhvilluar para miratimit të rezolutës për dënimin e krimeve e gjenocidit serb në Kosovë.

Kadri Veseli: Plaga më e madhe është mungesa e drejtësisë për viktimat e gjenocidit, të cilin shteti serb e ushtri mbi popullin tonë gjatë viteve të luftës.

Ndërsa publikimi i fotografisë nga deputetja Flora Borvina, ku shihet dhunimi i një gruaje nga serbët gjatë luftës në Kosovë ka zgjuar reagime të mëdha. Reagimi i parë ishte nga deputetja Saranda Bogujevci, e cila ishte plagosur rëndë gjatë luftës në masakrën e Podujevës, ku edhe humbi një pjesë të madhe të familjes.

Saranda Bogujevci, deputete: Për mua është shumë shqetësuese qysh dikush shfrytëzon vuajtjen e dikujt tjetër, prapë për përfitime të veta. Është komplet e padinjitetshme që të tregohet një fotografi e tillë, çka nëse identifikohet viktima.

Por kjo nuk e ndali deputeten Brovina që të publikojë edhe një tjetër fotografi. Ndërsa Prokuroria e Shtetit nëpërmjet një komunikate për media ka bërë të ditur se do të hapë hetimet për dhunim, fotografinë e së cilës e publikoi Brovina.

Ish-presidentja Atifete Jahjaga veprimin e sotëm të deputetes Brovina e ka quajtur të turpshëm, ndërsa rrjeti i Grupit të Grave të Kosovës thotë se Brovina shkeli dinjitetin e të të mbijetuarave të dhunës seksuale./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono