Gjeni gay? Çfarë thotë studimi

18:13 | 07/10/201918:130

Sipas një studimi të rreth 500,000 njerëzve, variantet gjenetike që luajnë një rol në sjelljen homoseksuale do të ishin të ndryshme. Dhe asnjë nuk do të ishte vendimtare.

“Nuk ekziston një gjen gay. Orientimi seksual nuk mund të parashikohet nga një gjen i vetëm”. Është kjo ajo që konfirmon një studim i ri i bazuar në analizën e të dhënave të rreth gjysmë milioni njerëzish, mes Shteteve të Bashkuara dhe Mbretërisë së Bashkuar, të botuar nga “Science”.

Studiuesit, të udhëhequr nga Brendan Zietsch nga Universiteti i Queensland në Australi, gjetën 5 variante gjenetike që dukeshin se ishin të zakonshme në mesin e njerëzve që kishin pasur të paktën një përvojë homoseksuale. Por këto variante, të quajtura SNP (polimorfizëm i vetëm nukleotide), nuk do të ishin në gjendje të parashikonin sjelljen seksuale të njerëzve, pasi ato janë gjithashtu të përhapura në mesin e atyre që pretendojnë se nuk kanë përjetuar kurrë tërheqje për njerëzit e të njëjtit seks. Pra, sipas hulumtimit, çdo SNP ka një aftësi shumë të ulët për të parashikuar që dikush mund të ketë një partner të të njëjtit seks. Më saktësisht, aftësia parashikuese do të ishte më pak se 1%.

Sipas studiuesve thotë një gjë është e sigurtë që gjenet nuk mund të përdoren për të parashikuar se kush do të jetë gay apo jo. “Orientimi seksual është i ndikuar nga gjenet, por nuk përcaktohet nga gjenet,” thotë Zietsch. “Edhe ndikimet jo-gjenetike janë të rëndësishme.”

Në veçanti, studiuesit zbuluan se 2 prej këtyre shënuesve gjenetikë gjenden pranë gjeneve të lidhura me hormonet seksuale dhe erën, të dyja mund të luajnë një rol në tërheqjen seksuale. Prandaj, më shumë sesa orientimi seksual, ato mund të përfshihen në procese biologjike të lidhura me zgjedhjen e partnerëve seksualë.

Që nga vitet 1960, gjeni homoseksual ka qenë për një dekadë një nga dy shpjegimet e mundshme shkencore të homoseksualizmit, së bashku me “faktorët mjedisorë”. Në 1993 Dean Hamer nga Instituti Kombëtar i Shëndetit i SHBA besonte se ai kishte identifikuar një lidhje midis një shënuesi gjenetik (Xq28) dhe seksualitetit mashkullor homoseksual. Disa studime të mëpasshme dukej se konfirmuan hipotezën e tij, përfshirë një studim të vitit 2014 mbi 409 çifte binjake.

Hamer, tani në pension, nuk pajtohet me hulumtimin e ri, i cili merr në konsideratë jo vetëm njerëzit homoseksualë, por edhe ata që kanë pasur vetëm një marrëdhënie homoseksuale.

Shkencëtari shprehet se rezultatet nuk zbulojnë ndonjë rrugë biologjike për orientimin seksual. “Unë jam i kënaqur që ata bënë një studim të shkëlqyeshëm, por ai nuk na tregon se ku mund të kërkojmë” – shpjegoi ai për “New Scientist”.

Shkencëtarët e tjerë në vend të kësaj kanë vënë në dyshim një kufi të studimit: pothuajse të gjithë pjesëmarrësit erdhën nga Shtetet e Bashkuara dhe nga Evropa dhe mosha mesatare ishte me të vërtetë e lartë: 51 vjeç mesatarisht një kampion dhe të paktën 40 në një mostër tjetër.

Sidoqoftë, përkundër këtyre dyshimeve, shumica e komunitetit shkencor i mirëpritën të dhënat.

“Shumë njerëz duan të kuptojnë biologjinë e homoseksualizmit dhe shkenca ka mbetur pas këtij interesi njerëzor,” tha William Rice, një gjenetist evolucionar në Universitetin e Kalifornisë.

Sipas Greg Neely nga Universiteti i Sidneit, megjithëse tërheqja për të njëjtin seks mund të mos përfaqësohej, duke pasur parasysh moshën mesatare të të anketuarve (mes 40 dhe 70 vjet), studimi tregoi se “tërheqja për të njëjtin seks nuk është e lidhur në mënyrë të kundërt me tërheqjen ndaj seksit të kundërt “.

Kjo tregon një kuptim më të sfumuar shoqëror të orientimit seksual që përfshin gjithashtu biseksualitetin dhe aseksualitetin. /abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono