Gjendet një anije e lashtë greke mbi 2400-vjeçare

22:30 | 23/10/201822:300

Një anije tregtare greke 2400 vjeçare është gjetur në brigjet e Bullgarisë. Anija 23 metra e gjatë, e zbuluar në Detin e Zi nga një ekip anglo-bullgar, konsiderohet si mjeti lundrues i paprekur më i vjetër në botë. Eksploruesit u mahnitën e zbulimin e anijes tregtare pasi ngjasonte me objektet që janë vizatuar për të dekoruar vazot e verës në lashtësinë Greke. Të gjitha pjesët e anijes kanë qëndruar të paprekura dhe kanë ruajtur formën. “Është si një botë tjetër”, thotë një nga eksploruesit. Ekipi anglo-bullgar përdori dy eksplorues robotikë nënujor për të marrë një kampion nga anija për të thelluar studimin e tyre. Mendohet se anije u përket kolonive greke në brigjet e Detit të Zi./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono