Gjendet kompromisi/ Emri i ministrit të Brendshëm teknik në Maqedoninë e Veriut

23:15 | 02/01/202023:150

Partia opozitare VMRO-DPMNE në Maqedoninë e Veriut ka propozuar Naqe Çulev për ministër të Brendshëm. Partia në pushtet e Zoran Zaev, LSDM e ka pranuar kandidaturën e tij duke deklaruar se nuk shkelet Kushtetuta, pasi kandidati i opozitës nuk është ushtarak dhe as person nën hetim.

Çulev është diplomuar në kriminalistikë dhe punon në Agjencinë për Zbulim. Ai ka marrë pjesë në një sërë trajnimesh në Britani të Madhe, Gjermani, Bullgari dhe në vende tjera të Europës.

Qeveria teknike, me Oliver Spasovskin në krye, duhet të votohet deri para mesnatës së sotme.

Para propozimit që Naqe Çulev të jetë ministër i brendshëm në Qeverinë teknike, VMRO-DPMNE tërhoqi kandidaturën e kolonelit Dragan Kovaçki, për këtë post.

/abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono