Gjata nuk kursen ndërkombëtarët: Sa herë i dëgjoj më vjen të iki me vrap

19:38 | 12/11/201919:380

I ftuar në studion e Abcnews me Mirela Milorin, konsulenti ligjor  i PD, Çlimim Gjata nuk u kursye as me ndërkombëtarët.

Sa herë dëgjoj ndërkombëtarët më vjen të iki me vrap. A bërtitën me të madhe kur thonë meritojmë të hyjmë në BE, a nuk ishin këta me Mogherinin, me Vlahutin me Hahn, me Drakula, që thanë do hyjmë në BE ku e sheh BE-në e këtyre”, tha Gjata.

Më tej ai u ndal edhe tek çështja e emërimeve në Gjykatën Kushtetuese.

“Pse e lejojnë shkeljen se është përgjegjësi e tyre. Me këto nene që bëjnë e lanë vendin dy vjet pa Gjykatë Kushtetuese. Jemi në kushtet ku Gjykata Kushteuese po krijohet me shkelje”, tha ai.

Ndërkohë i pyetur nga moderatorja nëse presidenti mund të mos lejojë betimin e anëtarëve të emëruar nga Kuvendi, Gjata u shpreh: “Kushtetuta thotë që  fillon puna vetëm pasi bëhet betimi te presidenti. A do i pranojë apo jo presidenti këtë e di ai, ne nuk ndërhyjmë”, tha Gjata, ndërsa e mbylli fjalëj e tij sërish me një mesazh për ndërkombëtarët.

Këta ndërkombëtarët bëjnë deklarata, por nuk mbajnë përgjegjësinë. Kush na jep garanci që kjo drejtësi që del nga kjo reformë do vërë vërtet drejtësi”, përfundoi Gjata./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono