Gjakovë, 102 kallëzime penale ndaj serbëve të dyshuar për krime lufte

14:35 | 28/10/201914:350

102 kallëzime penale të qytetarëve të Gjakovës janë dorëzuar sot në policinë e Kosovës dhe kanë të bëjnë me krime të kryera nga serbët gjatë luftës. Ato përfshijnë vrasje, keqtrajtime dhe shkatërrim të pronës.

Shoqata për krime lufte “Gjakova ’98-99“ dorëzoi në policinë e Kosovës grupin e trembëdhjetë të padive me 102 kallëzime penale të bëra nga qytetarët e Gjakovës ndaj serbëve të dyshuar për krime lufte, bënë të ditur mediat në Kosovë.

Shkëndije Hoda: “Ky është bashkëpunimi i parë me policinë, direkt po i sjellim këtu. Qëllimi i këtyre dëshmive është një ndihmesë që ne i ofrojmë më tepër dëshmi rreth një krimi, japim më tepër fakte. Policia ka vullnet dhe shpresojmë për rezultate pozitive. Veprimi i policisë në Komunën e Gjakovës është shumë i madh dhe merren çdo ditë në pyetje dëshmitarë. Ky proces ndoshta do të zgjasë me vite, por jemi të bindur që rezultatet do të jenë pozitive”.

Zonja Hoda tha se kallëzimet penale kanë të bëjnë me vrasje, keqtrajtime e deri të shkatërrimi i pasurisë në Komunën e Gjakovës. /ABC News Albania 24/7


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono