Gazmend Leka sjell dhimbjet e shpirtit në ekspozitën “Dhoma e hapave të humbur”

16:24 | 05/10/201916:240

Mbrëmjen e së hënës në galerinë FAB, piktori i njohur Gazmend Leka çel ekspozitën “ Dhoma e hapave të humbur”. Kuratori Ermir Hoxha e cilëson këtë, udhëtim të Lekës si krijues dhe njeri.

Kjo ekspozitë ka aromën e një testamenti piktoresk mbi jetën.

Jeta e njeriut është shpesh një rrugëtim mes mëkatit të mishit dhe pastrimit të shpirtit. Përmbyllja e  vitit për piktorin e njohur Gazmend Leka, merr kuptim, kur shfleton një faqe të re shkruar më gjuhën e pikturës.

Ankthi, tensioni e dëshira  e prezantimit, janë të natyrshme për të në prag çelje të ekspozitës. Kuratori Ermir Hoxha e cilëson kërkimin  artistik të Lekës unik dhe tronditës, ku kryepersonazh është vetë artisti.

“Dhoma e hapave të humbur” është  vazhdimi i “lutjes”.  Uni dhe mbiuni artistik kacafyten  për të rrëfyer dhimbjen e shpirtit mes pafajësisë fëminore dhe mëkatit njerëzor. 18 dhomat e hapave të humbur   vijnë për  publikun mbrëmjen e së hënës në galerinë FAB./ABC News Albania 24/7


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono