Gazetari Koka tregon për të korruptuarit që bënë “paketën antishpifje”

10:33 | 18/12/201910:330

Protesta e gazetarëve përpara parlamentit tashmë ka filluar. Analistë, përfaqësues të shoqërisë civilem aktivistë i janë bashkuar protestës.

Gazetari Bledian Koka u shpreh se paketa antishpifje është iniciativa më banale dhe se ky është momenti që të gjithë duhet të flasin.

Sipas Kokës ndërkombëtarët nuk janë ndërgjegjësuar aq sa duhet për rrezikshmërinë që paraqet miratimi i kësaj pakete.

“Është hera e parë që marr në protestë është sfidë që po na bën qeveria e cila paralajmëron kohë jo të mira për median. Nëse nuk flasim sot nuk do të ketë një kohë tjetër për të folur. Ky është një mesazh që ne i cojmë jo vetëm parlamentarëve tanë por edh e komunitetit ndërkombëtar që për mendimin tim nuk është ndërgjegjësuar aq sa duhet, ne i kushtojmë shumë vëmendje  ndërkombëtarëve. Parlamenti ynë dihet cfarë brumi ka brenda, është e pa,mundur që ne të shpresojmë që nga ai parlament të dalë dicka e mirë, është banale situata. Ne sot mund të kemi të njëjtët deputetë të cilët i ftuam të na thonë se pse po na e mbyllin gojën, janë të njëjtët njerëz që dje betoheshin se ligji është i mirë dhe mbron të drejtat e njeriut. Dëgjova Vasilika Hysin dje që thoshte se ligji mbron qytetarët. Vasilika Hysi, Edi Rama, Musa Ulqini, Fidel Ylli, këta njerëz që kanë votuar PPP, check up-ët dhe aferat më korruptive që e kanë vjedhur këtë vend, sot na betohen që po bëjnë ligj për mediat. Qytetarëve duhet t’ja u shpjegojmë se këto janë pjesë e propagandës së tyre”, tha Koka.

Ndërkohë edhe gazetarët në Vlorë i janë bashkuar protestës së gazetarëve të të gjithë mediave në vend.

 

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono