Gati projekt-ligji për Prokurorinë, Ruskoska “speciale” në vend të Janevës

19:45 | 19/07/201919:450

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut ka bërë publike ndryshimet qe propozohen t’i bëhen ligjit për Prokurorinë Speciale. Është bërë publik dhe emri i ri i kësaj strukture që i është lëne sërish në dorë një gruaje.

Takimi i liderëve ishte tentimi i fundit i Kryeministrit, për ta bind opozitën për ligjin për Prokurorinë Publike. Pasi mbrëmë u bë e qartë se takim liderësh nuk do të ketë, Zaev sot para opinionit shpalosi propozim-ligjin për Prokurorinë Publike.
Katica largohet, por ligji u garanton punë të gjithë personelit që është i punësuar në PPS, përfshirë këtu edhe prokurorët. E shumica propozon që me institucionin e ri hetues të vazhdojë të udhëheqë prokurorja më e kritikuar nga opozita pas Katica Janevës, Villma Ruskoska.

Zoran Zaev:Prokuroria Speciale Publike integrohet si strukturë në Prokurorinë e deritanishme për ndjekjen e krimin të organizuar dhe korrupsionit dhe merr emër të ri… Prokuroria Publike për përndjekje të krimit të organizuar dhe korrupsionit të lartë.  Prokuroria e re për përndjekje të krimit të organizuar dhe korrupsionit të lartë, do të udhëhiqet nga prokurorja, Villma Ruskoska, e cila ka mandat, dhe e cila momentalisht po e udhëheq momentalisht Prokurorinë për krim të organizuar, kurse të gjithë prokurorët që punojnë në PPS, do të vazhdojnë të punojnë në Prokurorinë e re për përndjekje të krimit të organizuar dhe korrupsionit të lartë”. 

Tema që ishte më e rëndësishme për shumicën e opinionit, fati i bombave, do të rregullohet në bazë të Kodit Penal aktual, si dhe procedurave për Hetim të veçantë, të cilat parashohin shkatërrimin e të gjitha materialeve, përveç atyre që kanë hyrë në procedurë gjyqësore.

Zoran Zaev :Është qartë e definuar se çka do të ndodhë me materialet e përgjimeve… Përveç atyre që tanimë janë në gjykata, për të gjitha tjerat, qartë është e përshkruar procedura, e ajo është shkatërrimi si në procedurë e Masave te veçanta hetimi… . Atë e përshkruan edhe Kodi Penal, dhe kjo do të vlejë edhe për këtë lloje të bisedave sepse aty ka edhe biseda private”. 

Opozita nuk dëshiron të komenton ligjin pa e analizuar mirë tekstin.
“Po e presim ligjin në formë të shkruar e pastaj do ta shqyrtojnë anëtarët që ishin pjesë e grupit të punës si dhe Komisioni juridik i partisë. Jemi të koncentruar në hartimin e propozim ligjit tonë të cilin e kemi paralajmëruar”. 

Edhe pse takimi i liderëve nuk ndodhi, mbetet e hapur mundësia nga ana e shumicës, e Presidenti e ofroi kabinetin e tij për ti mbledhur liderët politik. Kryeministri tha se teksti do të dërgohet deri tek të gjitha partitë politike, e ditëve në vazhdim priten edhe qëndrimet e partive politike shqiptare./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono