Gara për kreun e KLSH/ Meta i propozon Kuvendit Vitore Tushën

16:49 | 05/11/201816:490

Në orët e pasdites Presidenca njoftoi se Kreu i Shtetit Ilir Meta ka përzgjedhur emrin e anëtares së Gjykates Kushtetuese, Vitore Tusha, për t’ia propozuar Kuvendit për pozicionin e kreut të Kontrollit të Lartë të Shtetit. Në rast miratimi, ajo do të pasojë në detyrë kreun aktual Bujar Leskaj, mandati i të cilit përfundon në 22 dhjetor 2018.

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, ka përzgjedhur emrin që do t’i propozojë Kuvendit të Republikës për pozicionin e kreut të Kontrollit të Lartë të Shtetit. Institucioni i Presidencës njoftoi të hënën se pas një procesi transparent dhe objektiv emri i zgjedhur në listën me 34 kandidatë ishte anëtarja e Gjykatës Kushtetuese, Vitore Tusha, njëkohësisht anëtare e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi. Sipas presidencës, Tusha plotëson kushtet dhe kriteret ligjore, si dhe është kandidatura më e përshtatshme për tu zgjedhur në krye të KLSH.

“Duke zgjedhur një kandidaturë si znj.Tusha larg çdo angazhimi partiak në të kaluarën, Presidenti beson se kontribuon për garantimin e pavarësisë së këtij institucioni shumë të rëndësishëm kushtetues”, thuhej në njoftimin e Presidencës.

Aktualisht Vitore Tusha është anëtare e Gjykatës Kushtetueses, por me mandat të përfunduar prej 10 marsit 2017. Ajo ka kaluar me sukses dhe me vendim të formës së prerë procesin e rivlerësimit kalimtar të gjyqtarëve, i njohur si vettingu. Vitore Tusha ka një eksperiencë të gjatë në fushën e jurisprudencës, në sistemin gjyqësor, si edhe në angazhime akademike si pedaagoge në institucionet e arsimit të lartë në fushën e së drejtës, trajnuese dhe pedagoge në Shkollën e Magjistraturës. Në rast miratimi nga ana e Kuvendit të Republikës, Tusha do të pasojë në detyrë kreun aktual të KLSH, Bujar Leskaj, mandati i të cilit përfundon në 22 dhjetor 2018. Mandati i kreut të KLSH është 7 vjeçar. /abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono