Futbollistja shqiptare, Alma Hilaj debuton në Serinë A në Itali

12:00 | 29/01/201912:000

Erdhi edhe dita për të cilën kishte menduar gjatë. Një futbolliste shqiptare debutoi në Serinë A, njërin prej kampionateve më të fortë të Europës, në moshën 18-vjeçare.

Quhet Alma Hilaj, lindur në vitin 2000, dhe pjesë e skuadrës së Florentias. Me numrin 15 në shpinë, vajza e re provoi emocionet e para në nivelin elitë në Itali, ndonëse debutimi nuk qëlloi në një ndeshje aq të favorshme.

Florentia u mund 0-5 në fushën e Kievos së Veronës, ndërsa dihet mirë se në futbollin e femrave, diferenca mes ekipeve është edhe më e madhe sesa tek meshkujt. Gjithsesi, këtë sezon, Florentia ka arritur edhe rezultate pozitive, si barazimi me Milanin, pretendent për titull, dhe mban vendin e pestë në renditje.

Trajneri Stefano Karobi ka besim tek talenti I shqiptares adoleshente, dhe beson se ajo do të jetë e rëndësishme për skuadrën e tij. Alma lindi në fshatin Pistull në Shkodër, në Shqipëri luajti për ekipin e Juban Danjës, ndërsa më pas kaloi në Itali. Atje luajti prej disa vitesh me ekipin e të rejave të Florentias, dhe më pas nënshkroi kontratë me klubin, duke kaluar në skuadrën e të rriturave, që aktivizohet në Serinë A. Hilaj është edhe pjesë e kombëtares U19./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono