Futbolli shqiptar në zi

16:58 | 26/03/201916:580

Futbolli shqiptar është në zi për humbjen e njërës prej legjendave më të shquara të tij. Ali Mema, ish-yll i Tiranës dhe kombëtares, u shua në moshën 76-vjeçare.

Ishte padyshim ndër më të mirët të të gjitha kohëve për vendin tonë. Po ashtu, pa asnjë dyshim, ishte edhe njëri nga më të ndershmit, me integritetin që e ruajti deri në frymën e fundit.

Shqipëria e futbollit është në zi për vdekjen e legjendës Ali Mema, ish-yll i 17 Nëntorit të atëhershëm (Tiranës së sotme) dhe ekipit kombëtar, po ashtu si trajner në klubin që e deshi aq shumë.

Njëri nga emrat më të spikatur të asaj që mund të quhet “Dinastia Mema”, u shua pas një sëmundjeje të gjatë dhe të rëndë, në moshën 76-vjeçare. Lindur në 11 Shkurt 1943, “Liu” u bë pjesë e skuadrës së të rriturve të Tiranës që në moshën 17-vjeçare.

I formuar nga trajneri i njohur, Xhavit Demneri, ai fitoi katër tituj kampion me 17 Nëntorin e drejtuar nga trajneri Myslym Alla, po ashtu Kupën e Shqipërisë. Mema luajti 1 vit për Vllazninë, si dhe 12 ndeshje për ekipin kombëtar. Në kupat ballkanike, ai luajti edhe për Partizanin dhe Dinamon. Si ndihmëstrajner u shpall kampion i Shqipërisë tri herë, në vitet 80-të dhe 90-të.

Ali Mema u nderua me tituj të ndryshëm si Mjeshtër i Merituar, Mjeshtër i madh, Mjeshtër Sporti, Nderi i Sportit Shqiptar, Legjenda e Futbollit Shqiptar, Mirënjohje e Qytetit të Tiranës si dhe bën pjesë në Librin e Artë të Klubit të Futbollit Tirana. Homazhet në nderim të tij do të zhvillohen këtë të mërkurë, nga ora 10:00-12:00 në ambientet e stadiumit “Selman Stërmasi” në kryeqytet./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono