Fruthi, OBSH alarm për Europën: Shifër rekord në 20 vite

13:53 | 24/12/201813:530

Rastet e prekjes nga fruthi po shtohen vit pas viti në rang global. Sipas një studimi të OBSH, këtë vit Europa shënoi numrin më të lartë të personave të prekur nga ky virus në 20 vitet e fundit. Ndërsa mbulimi me vaksinën përkatëse ende nuk është në nivelet e duhura.

Fruthi po godet gjithmonë e më shumë në botë, por dhe në Europë. Ky virus u ka marrë jetën 110 mijë njerëzve në mbarë globin në vitin 2017, një shifër 30% më e lartë se ajo e një viti më parë, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë.

Në kontinentin tonë, këtë vit janë prekur nga fruthi 60 mijë persona, më shumë se dyfishi i personave të prekur në 2017. Sipas OBSH, kjo është një shifër alarmante, më e larta që nga fillimi i këtij shekulli.

Po këtë vit Fruthi u ka marrë jetën 72 personave në Europë, ose dy herë më shumë se vitin e kaluar.

Një raport i OBSH tregon se mbulimi vaksinal për fruthin në botë është në masën 85% për dozën e parë të vaksinës. Ndërsa dozën e dytë, që është edhe më e rëndësishmja për të garantuar imunitetin nga virusi, e ka marrë vetëm 67% e popullsisë.

Lidhur me këtë situatë komisioneri i BE për Shëndetësinë, flet për papërgjegjshmëri të populistëve që kanë lëshuar mesazhe shumë të rrezikshme, duke vënë në dyshim efikasitetin e vaksinës kundër fruthit.

Lëvizja me 5 yje në Itali në vitin 2015 bëri thirrje për bojkot të fushatës së vaksinimit për Fruthin, për të shmangur sëmundje të rrezikshme si leuçemia, imunodepresioni, mutacione të ndryshme gjenetike apo dhe autizmi. /abcnews.al

 

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono