Frontex në Kakavijë, në dy muaj 1300 persona të kapur

15:30 | 09/08/201915:300

Misioni ndërkombëtar i kontrollit të Kufirit bëri publike disa prej rezultateve të punës nga koha kur u vendos në Kakavijë. Në këtë komunikim me media ishte edhe Drejtori i Kufirit, Eduart Merkaj.

Në dy muaj Frontex në Kakavijë,  ka ndaluar 1300 persona që synonin tranzitin përmes Shqipërisë. Një pjesë e tyre kanë aplikuar për azil, kurse të tjerët u depërtuan. Frontex po kësaj kohe ka kapur dhe 27 të kërkuar.

Martin Vodrasa Zv/drejtor i përgjithshëm  i Policisë Çeke për kufirin tha se Çekia merr pjesë me 13 efektivë në këtë mision i pari i vendit të tij në një territor kufitar jashtë BE.

“Gjendem këtu në krye të një ekipi çek dhe mund të them se ishte një eksperiencë e suksesshme. Shërbimi që ne ofrojmë këtu është një shërbim për sigurinë e Evropës.”

Andrea Storchova zv drejtoresha e Marrëdhënieve Ndërkombëtare tha se rezultatet janë shpresëdhënëse dhe strategjia e sigurisë po ofron kontroll më të lartë për trafiqet e paligjshme.

“Operacioni i Frontex provoi se këto misione janë të nevojshme. Shqipëria nuk është një kufi i brishtë për në Evropë por një drejtim i synuar prej emigrantëve të paligjshëm dhe trafikantëve. Bashkëpunimi dhe rezultatet ishin shumë të mira.”

Ky ishte i pari mision i Frontex në Shqipëri. Më herët forca policore nga nëntë vende kanë patrulluar për muaj me radhë në dy misione të ndryshme kufirin jugor me Greqinë./ABC News Albania 24/7


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono