“FREE ALVIN” në ABC-ja e mëngjesit me Enkel Demin

09:19 | 05/11/201909:190

Sot në emisionin  ABC-ja e mëngjesit gazetari Enkel Demi bëri me dije se, falë punës së gazetarëve është ndërkombëtarizuar rasti i Alvin Berisha. Kolegu Taulant Kopliku i cili punon në redaksinë e emisionit “Le Iene”, dhe është një nga njerëzit që po punon shumë fort, për kthimin e vogëlushit te babai i tij.

Për këtë ka sensibilizuar jo vetëm autoritetet shqiptare por edhe ato italiane madje po ndërhyet që Alvinit ti jepet pasaporta italiane dhe ai të kthehet atje.

Po çfarë ka ndodhur?

Një mbishkrim i ndritshëm nga dritat, në fasadën e “Palazzo Pirellone” në zemër të Milanos në Itali, është shfaqur si formë solidarizimi me Alvin Berisha, vogëlushin që prej vitesh ndodhet i izoluar në kampin Al Hol në Siri.

Dritat janë ndezur në njërën prej kullave më të larta të zonës, ku është shkruar mesazhi “Free Alvin”, që në shqip përkthehet “Lirojeni Alvinin”. Shkrimi do të qëndrojë për dy ditë rresht, në fasadën e ‘Palazzo Pirelli’.

Propozimi për këtë gjest, u parashtrua nga drejtuesi i Forza Italia, Gianluca Comazzi dhe gjeti konsensusin dhe miratimin unanimisht të Byrosë së Këshillit Rajonal të Lombardisë, kryesuar nga Alessandro Fermi./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono