Frederik Stamati sjell historinë e 15 flamujve të muzeut kombëtar

17:30 | 05/07/201917:300

Historia e 15 flamujve historik, pjesë e koleksionit të muzeut kombëtar vjen e përmbledhur në një libër nga studiuesi dhe restauratori Frederik Stamati.  Studiuesi  trajton fatin e flamujve të dorëzuar në muze nga viti 1922- 1939.

Studiuesi dhe Restauratori i njohur edhe i flamujve historik Frederik Stamati punën e tij disa vjeçare për simbolin kombëtar, flamurin, e ka përmbledhur në një libër. Ne shqyrtim ai ka marr fondin prej 15 flamujsh që ruhen në muzeun kombëtarë dorëzuar për ruajtje që nga viti 1922-1939.

Flamuri më i hershëm i ruajtur në koleksionin e muzeut sipas Stamatit është ai vitit 1878

Në këto flamuj simboli i shqiponjës është i njëjtë vetëm në flamujt e ushtrisë, ndërsa të tjerët  vijnë në forma  nga më të ndryshëm shpjegon Stamati.

Këto artefakte të rralla për shkak të rëndësisë së tyre,  ekspozohen rrallë veç në raste përvjetorësh./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono