Francezët protestojnë sërish për klimën dhe pensionet

13:40 | 21/09/201913:400

Sërish protesta në Francë në mbështetje të klimës dhe kundër reformës së pensioneve. Në Paris policia ka ndaluar 30 persona dhe ka kryer 596 kontrolle për të shmangur trazira të mundshme në rrugët e kryeqytetit.

Një e shtunë tjetër protestash në Francë, kundër teformave të pensioneve dhe në mbështetje  të klimës. Me mijëra persona kanë zbritur në rrugët kryesore të kryeqytetit francez, përreth insitucioneve dhe monumenteve në ditën e trashëgimisë. Ndërkohë në rrugët më të rrezikuara janë vendosur automjete të blinduara të forcave special. Apelet e jelekëve të verdhë në rrjetet sociale janë shumëfishuar nën moton: E gjithë Franca në Paris.

Prefektura e Parisit konfirmoi se janë ndaluar 30 persona, janë kryer 596 persona si dhe janë vendosur katër gjoba. Disa grupe personash morën pjesë në manifestime të paautorizuara. Në kryeqytetin francez janë tre manifestimet e organizuara njëkohësisht: për klimën,, kundër reformave të pensioneve dhe ajo e jelekëve të verdhë, të treja në ditën për Trashëgiminë.

Një grup I jelekëve të verdhë u mblodh për një manifestim të paautorizuar dhe policia i shpërndau duke hedhur gaz lotsjellës.

Sipas të përditshmes franceze Lë Parizien një grup tjetër protestuesish kërkonin dorëheqjen e presidentit Makron. /ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono