Francë, Sarkozy humb betejën me drejtësinë

22:15 | 19/06/201922:150

Nikolas Sarkozi ka humbur betejën për t’i shpëtuar organeve të drejtësisë. Një gjykatë në Francë ka vendosur që ish-presidenti të gjykohet për akuzat e korrupsionit dhe abuzimit me anë të detyrës.

Ish-presidenti francez Nikolas Sarkozi ka humbur në përpjekjen finale për t’i shpëtuar procedimit për akuzat e korrupsionit dhe abuzimit me anë të pushtetit. Konkretisht, Sarkozi akuzohet se është përpjekur të korruptojë një prokuror, duke i ofruar një post prestigjoz në këmbim të informacioneve për një hetim penal që po zhvillohej ndaj partisë së tij.

Gjykata e Lartë e Francës hodhi poshtë apelin e ish-presidentit, duke vendosur se ai duhet të përballet me procesin gjyqësor që do të mbahet në muajt në vijim. Në gjyq do të dalin edhe prokurori të cilit ai u përpoq t’i jepte ryshfet, Gilbert Azibert dhe avokati i tij personal Thierri Herzog. Çështja është e fokusuar tek bisedimet e regjistruara mes prokurorit Azibert dhe zotit Herzog, me hetuesit që po shqyrtojnë deklaratat e tyre se Sarkozi pranoi pagesa të paligjshme nga trashëgimtarja e grupit “L’Oreal”, Lilien Betenkurt për fushatën e tij presidenciale të vitit 2007.

Hetimet gjithashtu kanë treguar se ish-kreu i shtetit dhe avokati i tij përdorën telefonë celularë dhe emra të rremë për të komunikuar mes tyre, me Sarkozy që mbante pseudonimin Pol Bismuth. Nga ana e tij Sarkozi i ka mohuar akuzat për krimet financiare. Vitin e kaluar ai mohoi që të kishte marrë financime për fushatën nga diktatori libian Muamar Gaddafi. Megjithatë, ai u ndalua dhe u mor në pyetje nga hetuesit. /ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono