Francë, Macron pret Putin

20:43 | 19/08/201920:430

Presidenti rus Vladimir Putin po viziton Francën me ftesë të homologut Makron. Në fokus të bisedimeve janë çështje si Ukraina, Irani dhe Siria, por edhe respektimi i normave të demokracisë, gjë që shefi i pallatit Elize ia ka kërkuar me ngulm atij të Kremlinit.

Presidenti francez Emanuel Makron i ka thënë homologut rus Vladimir Putin se Moska duhet t’i zbatojë parimet themelore të demokracisë. Makron, që ka pritur shefin e Kremlinit në rezidencën e tij verore në jug të Francës, tha se shpreson që së bashku të shënojnë progres në arritjen e një zgjidhjeje paqësore të krizës në Ukrainë.

Ai u shpreh gjithashtu se është me rëndësi që vendet të ruajnë kontaktet me njëra-tjetrën për të zgjidhur krizat ndërkombëtare.

“Ne e kemi quajtur këtë stinë sezonin e lirisë së protestave, të shprehjes dhe të së drejtës për të garuar në zgjedhje, që duhet të respektohet nga Rusia dhe çdo vend anëtar i Këshillit të Europës”, tha Makron në konferencën e përbashkët për shtyp.

Moska është tronditur së fundmi nga protesta masive që zgjasin prej më shumë se një muaji, pasi qeveria ruse u ndaloi kandidatëve të opozitës të garonin në zgjedhjet vendore.

Makron dhe Putin thanë se në takimin mes tyre do të diskutojnë edhe për uljen e tensioneve sa i takon çështjes së Iranit dhe Sirisë, si dhe asaj për kontrollin e armëve.

Nga ana e tij, Putin i tha homologut francez se nuk sheh tjetër alternativë krahas asaj që njihet si “formati i Normandisë” për të zgjidhur krizën në Ukrainë. Ai shtoi se bisedat telefonike të zhvilluara me presidentin ukrainas Volodimir Zelenski i kanë dhënë një optimizëm të moderuar për zgjidhjen e problemit./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono