Fotoja e Metës me “Nobelisten e Luftës” shkakton reaksion në rrjetet sociale

17:53 | 22/10/201917:530

Fotoja që postoi Presidenti Ilir Meta këtë të martë me lideren e Mijanmarit, Aung San Suu Kyi, është “bombarduar” me komente negative. Persona të ndryshëm kanë shkruar në foton e Presidentit, duke i kujtuar se Aung San Suu Kyi është një kriminele pasi ka kryer masakër ndaj popullsisë myslimane.

 “Kjo është më e zezë se Rama, e mbyti popullin e vet”, shkruan një komentues.

“Për çfarë paqeje po flet President. Po kjo kriminele është. Po a nuk e sheh se çdo kush po marrin Çmime Nobel krejt kriminelat dhe përkrahësit e tyre”, shkruan një tjetër.

“Kjo ka kry gjenocid. S’ka lidhje me demokraci”, thotë një person tjetër.

“Nobelin e mban, se nuk ka rregull për t’ja hequr. Ajo tashmë është e kundërta e asaj që ishte, në kohën që fitoj Nobelin.
Megjithatë takimet e bisedimet, janë gjithmonë të mira”,
shkruan një komentues.

“Turp, kjo i vret për çdo ditë popullsinë e saj me përkatësi islame”, thotë një tjetër.

“Turp President me kë jeni takuar. E dini çfarë masakre ka kryer në Birmani ndaj grave e fëmijëve??? Turp, turp”, shkruan një tjetër.

“Zoti President, informohu mirë se duhet të kenë gënjyer. Nuk është aq zonjë e mirë kjo”, thotë një komentues.

Presidenti Ilir Meta publikoi në profilin e tij në Facebook një foto me lideren e Mijanmarit  duke theksuar se ajo është një shembull për demokracinë në të gjithë botën.

“Ishte kënaqësi të takoja sot Nobelisten e Paqes të mirënjohur, Aung San Suu Kyi, zonjë e jashtëzakonshme dhe shembull frymëzimi për demokraci në mbarë botën!”, shkruante Meta në Facebook.

Aung San Suu Kyi akuzohet për spastrik etnik dhe genocid ndaj minoritetit Rohingya në Mijanmar. Amnesty International raporton se në vitin 2017 janë përndjekur dhe shpërngulur prej kërcënimit të vrasjeve, përdhunimeve dhe shfarosjes plot 700 mijë banorë Rohingya të Mijanmarit duke gjetur strehim në Bangladesh dhe shtetet e tjera përreth.

Eksodi i Rohingya-ve nga Mijanmari ka qenë edhe është kryetemë në mediat botërore.

Në verën e këtij viti OKB publikoi një raport mbi krizën e këtij minoriteti të Mijanmar duke i gjetur të mbështetura një pjesë të akuzave për spastrim etnik, ndërsa e cilëson një dështim të vërtetë performancën e përfaqësuesve të tij gjatë viteve të shkuara në këtë vend.

Ndërkohë, raporti nuk gjeti një lidhje direkte mes Aung San Suu Kyi dhe krimeve ndaj këtij minoriteti duke ia hedhur përgjegjësinë ushtrisë./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono