Fotografitë e rralla te Parkut Kombëtar Yosemite nga fotografi legjendar Ansel Adams

16:54 | 07/11/201916:540

Yosemite është një nga parqet më të dashura kombëtare të Amerikës dhe Ansel Adams është një nga fotografët më të famshëm të Amerikës

Kështu që libri i botuar së fundmi Yosemite i Ansel Adams është vërtët një thesar.

Ato përfshijnë foto të liqenit të mahnitshëm të Tenaya, Shkëmbinjtë e fuqishëm të Katedrales, Ujvarën e bukur të Yosemite dhe formimin e jashtëzakonshëm të shkëmbinjve Half Dome.

Pete Souza, fotografi zyrtar i Presidentit Obama në Shtëpinë e Bardhë, ka shkruar se :’Fotografitë e Ansel-it janë ngulitur përgjithmonë në mendjen e tij dhe se  ato jane nje frymezim .

Fotografia, e bërë në vitin 1946 'Liqeni Tenaya.

Half Dome, Merced River 1938′.

 ‘Sequoia Roots, c. 1950


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono