FOTO/ Këto pamje kanë tërhequr vëmendjen e të gjithë botës

14:03 | 05/11/201914:030

Kili është duke u përballur me protestat më të mëdha kundër qeverisë gjatë viteve të fundit duke tërhequr çdo ditë e më tepër vëmendjen e mediave ndërkombëtare.

Protestuesit mblidhen çdo ditë para godinës së quajtur “La Moneda” që shërben si ministria e Shtetit duke u përplasur me policinë.

Protestat e dhunshme nisën në Santiago kundër rritjes së çmimit të biletës për metrotë dhe tani janë shpërndarë në pjesë të tjera të vendit duke u kthyer në lëvizje kundër qeverisë, raporton abcnews.al.

Vazhdimisht policia e Kilit është akuzuar për dhunë të tejskajshme ndaj popullsisë civile, të cilat sjellin në mendje kohën e diktatorit Pinochet. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono