FOTO/ E tëra në ar, gjendet helmeta “magjike” që u mbajt nga një mbret i madh 14 shekuj më parë

16:34 | 02/11/201916:340

Një grup artefaktesh janë publikuar sëfundmi në Britaninë e Madhe, ku mes tyre është edhe një helmetë e artë, e cila është përdorur gjatë luftrave mes mbretërive të krishtera edhe atyre pagane.

Bëhet fjalë për rreth 14 shekuj më parë, pikërisht rreth vitit 650 kur krishtërimi kishte më pak se dy shekuj që kishte hyrë në ishullin britanik.

Helmeta si edhe një kryq i artë bashkë me disa orendi të tjera të arta u gjetën gjatë kërkimeve me detektor nga një i apasionuar pas kësaj fushe, ndërsa konsiderohen si “një ndër zbulimet më të mëdha të arkeologjikë britanike”, raporton albeu.com.

Mendohet se helmeta i përket Mbretit Penda, i cili njihet për luftrat e mëdha të zhvilluara në ishull.


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono