FOTO/ Bregu mbushet papritur me topa akulli

14:38 | 07/11/201914:380

Topat e akullit me madhësi të vezëve mbushën një plazh në ishullin Hailuoto, Finlandë, me turistë të cilët nxituan në ishull për të shijuar pamjen e çuditshme.

Ishte një fenomen fantastik që nuk e kam parë kurrë më parë,” tha një vizitor, duke shtuar që i gjithë plazhi ishte plot me këto topa akulli.

Ishulli Hailuoto ndodhet në Gjirin e Finlandës, i cili ndan Finlandën nga Suedia në pjesën më veriore të detit balltik.

Topa të tillë akulli formohen kur uji i trazuar pranë bregut prish pjesërisht  një shtresë të detit.

Këto shtresa të thyera më pas bashkohen për të formuar një pjesë akulli akoma më të madhe. /abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono