Foshnjat që peshojnë më pak se 2.5 kg rrezikohen nga infertiliteti

08:21 | 14/12/201908:210

Sipas një studimi të fundit, foshnjat që lindin me një peshë më të vogël se 2.5 kg, janë më të rrezikuara të mbesin sterilë kur të rriten, shkruan Dailymail.

Hulumtuesit kanë gjetur se meshkujt, të cilët kur kanë lindur kanë peshuar më pak e 2.5 kg ishin 55% më të rrezikuar të mbesin infertilë, në krahasim me ata që kanë lindur me një peshë më të madhe.

Ky rrezik është vërejtur vetëm tek meshkujt, dhe jo tek femrat. Hulumtuesit besojnë se  ky fenomen ndodhë vetëm tek meshkujt, sepse ky ndryshim prek vetëm sistemin gjenital të meshkujve.

Ata kanë gjetur se foshnjat me peshë shumë të vogël, ishin më të rrezikuara të vuajnë nga hipospodias- që është një çrregullim ku uretra nuk është e vendosur në vendin ku duhet të jetë.

Vetëm në Britaninë e Madhe përafërsisht një në dhjetë meshkuj nga të gjitha moshat vuajnë nga infertiliteti. Studimi u publikua në revistën shkencore “Human Reproduction”./abcnews.al

 

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono