Fondi i komuniteteve, një tjetër bllok pallatesh “del në dritë” në njësinë 5

15:39 | 13/08/201915:390

 

Bashkëpunoni që investimi t’ju ketë duk. Këtë thirrje kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj ja drejton banorëve të pallateve në kryeqytet me qëllim që të përfitojnë nga Fondi për Komunitetin.

Fasadat e këtyre pallateve në bllokun e banimit në kryeqëzim të rrugëve “Dhimiter Shuteriqi” dhe  “Ndrek  Luca” në Tiranë janë rikonstruktuar falë bashkëpunimit të banorëve dhe bashkisë.

 “Është një ditë përvëluese vere, e megjithatë është akoma më i mirë lajmi që një bllok i tërë pallatesh ka dalë në dritë falë kontributit të qytetarëve. Njiheshin si pallatet e Arabit, ishin një njollë turpi në urbanistikën e Tiranës, të bëra në vitet e rrumpallës, vitet ’90, pa plan, pa urbanizim, pa ashensorë, pa kanalizime, pa infrastrukturën e nevojshme”, tha Veliaj.

Nga Fondi i Komunitetit i Bashkisë së Tiranës mund të përfitonin nëse bashkëpunoni me njëri tjetrin.

“Ndonëse mund të jenë pallate të kohës së vjetër, janë pronë private, pra janë privatizuar diku nga viti ‘93-‘94, ndaj të gjithë duhet të kuptojnë që administrimi i përbashkët nënkupton që secili me vullnet të lirë bashkon pronën e vet me të tjerët, për t’u siguruar që e përbashkëta është diçka që i sjell vlerë asaj që është e përvetshme dhe private. Duhet që të gjejnë gjuhën e përbashkët në mënyrë demokratike, që investimi të ketë duk” , tha kryebashkiaku.

Kryebashkiaku vlerësoi kontributin e administratorëve të pallateve  për rolin e tyre si ndërmjetës mes komunitetit dhe bashkisë./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono