FMN ofrohet për të ndihmuar qeverinë në programin e PPP-ve

19:53 | 13/02/2018

FMN është vetëofruar për të ndihmuar Shqipërinë në programet e PPP-ve. Asistenca për minimizimin e rreziqeve fiskale në këto projekte është ofruar nga zv/drejtori ekzekutiv i saj, Tao Zhang. Gjatë një vizite në Shqipëri, ai është takuar me kryeministrin, ministrin e Financave dhe guvernatorin e Bankës së Shqipërisë.

Fondi Monetar Ndërkombëtar ofron asistencë për qeverinë shqiptare në programet e investimeve partneritet publik-privat.
Një delegacion i lartë i fondit ka mbërritur në Tiranë për të mbajtur takime,me kryeministrin, ministrin e Financave dhe guvernatorin e Bankës së Shqipërisë.

Zv/drejtori ekzekutiv i FMN-s, Tao Zhang, tha se programi i qeverisë shqiptare me fondin ka qënë i sukseshëm, ndërsa nxiti që vendi të vijojë reformat.

Tao Zhang, zv/drejtori ekzekutiv i FMN-s: “Kapacitetet implementuese janë shumë të rëndësishme për PPP dhe FMN është e gatshme të punojë me qeverinë shqiptare, në mbështetje të angazhimit të sektorit privat dhe kontrollin e risqeve potenciale”.

Ministri Arben Ahmetaj i tha përfaqësuesve të FMN-së se qeveria do të vijojë reformat. Tashmë po punohet me formalizimin e sektorit të ujit dhe shkurtimin e burokracive të administratës.

Ndërsa, guvernatori Gent Sejko i ka prezantoi Z. Zhang masat që ka marrë Banka e Shqipërisë për deurizimin e ekonomisë.

Fondi i vlerësoi rregullat e reja si të domosdoshme në forcimin e stabilitetit financiar.

Zv/drejtori i FMN-së i tha guvernatorit se Shqipëria tashmë duhet të nisë të marrë reforma të rëndësishme në forcimin e institucioneve dhe mirëqeverisjen e vendit./abcnews.alRreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono