Flota e peshkimit në Durrës drejt tkurrjes, për tre vitesh 10 anije më pak

15:07 | 06/10/201815:070

Flota e peshkimit në Durrës po shkon drejt tkurrjes. Brenda tre viteve numërohen dhjetë anije të cilat ose janë dëmtuar plotësisht ose janë mbytur.

Dy prej tyre u mbytën sapo dolën në det dy muajt e fundit. Në tre vitet e fundit dhjetë anije më pak. Flota e peshkimit në Durrës ndër më të mëdhatë në vend po shkon drejt zhdukjes.

Mungesa e një kantieri për kontrollin apo riparimin e peshkarexhave rrezikon që edhe shumë të tjera të kenë të njëjtin fat. Por ky nuk mbetet i vetmi problem që po e çon drejt tkurrjes këtë sektor.

Një vit më parë porti i ri i kaloi flotës së peshkimit. Por në rrugë zyrtare ai ende nuk është marrë nën administrim nga organizata e menaxhim peshkimit Durrës.

Mungesa e një administratori ligjor e ka kthyer investimin prej 16 milionë euro mall pa zot. Këtu çdokush mund të bëjë çfarë të dojë dhe të mos penalizohet.

Shkarkimi i mbetjeve hidrokarbure dhe mbeturinave e të tjera bëhet në det. Ndotja masive e ujërave që prej vendosjes së kësaj flote këtu, ka qenë e vazhdueshme.

Ashtu sikurse edhe konfliktet e krijuara për pozicionimin e anijeve në kalatat përkatëse. Askush nuk është ndëshkuar.

Dhe e gjitha kjo do të ndodhë për aq kohë sa ky territor mbetet i pambikëqyrur nga strukturat përkatëse.

Gazetare e ABC News, Durrës: Enkeleda Arapi

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono