Fjetja e shumtë shkakton vdekje të parakohëshme

18:02 | 07/08/201818:020

Sipas disa studimeve të fundit, fjetja e 8 apo më shumë orëve çdo natë mund të krijojë rrezikun e një vdekjeje të parakohëshme.

Studimi i kryer në Universitetitn Keele në Staffordshire të Anglisë, tregon së njerëzit të cilët kanë tendencën që ti përkushtohen gjumit më shumë se sa nevojitet, bëjnë të mundur që tu shfaqen më vonë probleme me frymëmarrjen dhe sëmundje të ndryshme të zemrës.

Dembelizmi që shoqërohet me këtë simptomë është gjithashtu tregues i një shëndeti të përgjithshëm jo të mirë. Studimi përfshiu rreth 3 milionë njerëz. Gjithashtu, për marrjen e të dhënave, u nevojit një përiudhë kohore që përfshin vitet 1970-2017, duke marrë informacione për vdekshmërinë e sëmundjet kardiovaskulare në përpjestim me sasinë e gjumit tek secili person.

Studiuesit rekomandojnë që sasia e nevojshme për çdo njeri, është 7 orë gjumë në natë./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono